ul. Konstytucji 3 Maja 36, Piekary Śląskie
(32) 287 29 87
piekary.rodzina@katowicka.pl

Hymn autorstwa naszego organisty

Hymn autorstwa naszego organisty

Hymn do świętej Rodziny

Z okazji 20 rocznicy poświęcenia kościoła naszej parafii  powstała nowa pieśń ku czci św. Rodziny, zatytułowana „Hymn do świętej Rodziny”. Tekst pieśni pochodzi z Liturgii Godzin a muzykę skomponował nasz organista Mirosław Bul. Pieśń uzyskała pozytywną opinię Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Liturgicznej, co zaowocowało dopuszczeniem jej do użytku podczas nabożeństw oraz Mszy Świętej. Dodatkowo pieśń otrzymała pozwolenie na druk, dzięki czemu może być zamieszczana w śpiewnikach kościelnych.

Kilka słów na temat pieśni liturgicznych.

W Kościele podczas liturgii nie może być wykonywana dowolna pieśń, ale tyko taka, która ma zgodę Komisji Muzyki Liturgicznej. Wiele piosenek religijnych, które wszyscy znamy nie jest pieśniami liturgicznymi. Możemy je śpiewać poza mszą świętą, ewentualnie na nabożeństwach. Zbiór pieśni liturgicznych możemy znaleźć w Śpiewniku Archidiecezji Katowickiej.

Warto o tym pamiętać, szczególnie kiedy decydujemy się na dobór pieśni podczas uroczystości (ślub, jubileusz), organista może wyrazić zgodę jedynie na „zagranie” danej pieśni, ponieważ jest ona pieśnią liturgiczną, czyli dopuszczoną przez ww. komisję do użytku na Mszy Świętej. Innych pieśni, utworów nie wolno wykonywać podczas liturgii.

Muzyka liturgiczna ma na celu uświęcać człowieka i głosić chwałę Boga. Jest ona integralną częścią liturgii a nie tylko “oprawą muzyczną”.

This site uses cookies to enhance your experience. By continuing to the site you accept their use. More info in our cookies policy.     ACCEPT