Małżeństwo – związek mężczyzny i kobiety, który został podniesiony przez Chrystusa do godności sakramentu. Aby zaistniało, wymagana jest wyrażona publicznie zgoda obu stron, w obecności świadka urzędowego – kapłana – który błogosławi ten związek. Tego sakramentu udzielają sobie sami narzeczeni, którzy pragną zawrzeć jedno, nierozerwalne małżeństwo (z jedną osobą, na całe życie).
Przygotowanie do zawarcia sakramentu małżeństwa obejmuje:
- Nauki przedmałżeńskie (narzeczeni otrzymują w kancelarii tzw. „obiegówkę” oraz wszelkie informacje)
Zapisy przez stronę przednamimalzenstwo.pl. Kurs odbywa się zasadniczo na probostwie.W koszty kursu wchodzą materiały, kawa/herbata a w weekend posiłki. Dlatego prosimy o ofiarę (od pary) o wysokości 190 zł (weekendowy) oraz 90 zł 6-tygodniowy. W razie trudności podejdziemy indywidualnie do tematu.
a - Poradnię rodzinną (Kliknij, by zobaczyć)
a - Spisanie protokołu przedślubnego. Do jego spisania narzeczeni przynoszą:
- ŚWIADECTWO CHRZTU ŚWIĘTEGO z adnotacją o bierzmowaniu i stanie wolnym. Świadectwo to jest ważne sześć miesięcy od chwili wystawienia,
- DOWODY OSOBISTE,
- ŚWIADECTWO UKOŃCZENIA KATECHIZACJI na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej;
Proszę nie przynosić świadectwa szkolnego tylko świadectwo ukończenia katechizacji, które wystawiał na zakończenie szkoły katecheta. Każdy katecheta takie świadectwo lub dyplom wystawia. - DOKUMENT KONKORDATOWY z Urzędu Stanu Cywilnego. Dokument ten ma datę ważności – sześć miesięcy od dnia wystawienia,
- Jeżeli narzeczeni są już związani cywilnie, należy przedstawić AKT MAŁŻEŃSTWA z USC.
a
Na spisanie protokołu narzeczeni umawiają się osobiście z księdzem Proboszczem co najmniej na 6 miesięcy przed planowanym ślubem. Narzeczeni załatwiają wszystkie formalności sami, a nie przez osoby trzecie (rodziców, rodzeństwo).